NIEPEWNOŚĆ DECYDOWANIA

Serge Kahili King

Kiedyś moja matka przesłała mi małą, biurkową grę z lotkami. Na planszy było wiele różnych sentencji jak np.: Idź do pracy wcześnie, Idź do pracy późno, Zrób to teraz, Zrób to jutro, Jedź na wakacje itd. Zostało to stworzone dla zapracowanego szefa, by ułatwić mu podjęcie decyzji. Świetnie opanowałem "Jedź na wakacje" gdy tylko tego chciałem, więc nie było z tego wielkiego pożytku. Mimo to, czyż nie byłoby wspaniale, gdyby istniała absolutnie pewna droga do podjęcia prawidłowych decyzji w każdym wypadku ? Myślę o czymś innym niż rzut monetą, robienie planów, kręcenie tarczą, rzucanie lotkami. Ktokolwiek by coś takiego opanował mógłby być bardzo szybko bardzo bogatym. Problem leży w tym, że nigdy nie mamy wystarczająco dużo informacji do podjęcia stuprocentowo prawidłowej decyzji za każdym razem, gdy tego potrzebujemy. Widzimy to zazwyczaj po fakcie i albo chwalimy siebie za podjęcie prawidłowej decyzji, gdy wszystko przybrało dobry obrót, albo ganimy siebie za podjęcie złej decyzji, gdy rzecz poszła nie dobrze. Głupią sprawą jest tu to, iż decyzja sama w sobie jest całkowicie niezależna od sposobu, w jaki rzeczy się dzieją. Przyjrzymy się temu bliżej.

Jeśli coś dzieje się dobrze i gratulujesz sobie dobrego wyboru, który cię do tego doprowadził, to jednocześnie zakładasz, że zdarzenia są przewidywalne. Wielu ludzi uważa, iż podejmowanie decyzji o przyszłości jest jak wybieranie kierunku na skrzyżowaniu dróg. Jedna droga zawiedzie cię do sławy i bogactwa, a druga zaprowadzi cię do niepowodzenia i ruiny. Wszystko, co masz zrobić, to wybrać tę prawidłową. Gdyby życie było takie proste, to wszystko, co potrzebowalibyśmy to dobre mapy drogowe. Mając je, wszystko, co mielibyśmy do zrobienia, to byłoby podjęcie dokładnie takich samych decyzji, jakie podjęli ludzie, którzy już osiągnęli sławę i bogactwo. W rzeczy samej, tak właśnie robi się rzeczywiste mapy drogowe. Podążaj tą samą drogą, którą inni już przebyli a dojdziesz, gdzie chcesz dojść. Tak więc dlaczego to nie może być wykonane ? Gdzie są mapy wiodące do sławy, fortuny, zdrowia, sprawności, miłości, szczęścia, duchowości, mistycznego zjednoczenia ? Jeśli jedyną rzeczą, jaką masz zrobić, jest podjecie prawidłowej decyzji, dlaczego jest tyle zamieszania i tak wiele różnorodnych map ?

Dobrze, powiem ci. Jest tak, gdyż wchodzenie w przyszłość to nie jest podróż przez kraje, gdzie wszystko pozostaje na tym samym miejscu. Jest to jak pływanie po oceanie, gdzie wszystko bezustannie się zmienia. Im więcej wiedzy posiadasz, im większą masz sprawność, tym bardziej masz szansę na sukces. Lecz nie ma żadnej pewności, że następna podróż będzie taka sama nawet, gdy podejmujesz wszystkie "prawidłowe" decyzje, które podejmowałeś poprzednim razem. Istnieje zbyt wiele niewiadomych zmiennych, zbyt wiele możliwości. Gdyby przyszłość nie była taka właśnie, to mielibyśmy lepsze prognozy pogody, nikt nie obawiałby się zakładów na wyścigach i każdy stałby się bogaty dzięki grze na giełdzie.

Tak więc, cóż możesz zrobić, gdy stajesz przed podjęciem ważnej decyzji ? Pierwszą rzeczą, jaką możesz zrobić chcąc osiągnąć dobry rezultat jest odrzucenie obaw przed podejmowaniem decyzji, gdyż możesz nie dostać tego, co chcesz. Jeśli nie chcesz podejmować jakiegokolwiek ryzyka możesz położyć się i umrzeć ( lecz wtedy skąd będziesz wiedział, że byłaby to prawidłowa decyzja ?) .

Drugą rzeczą, jaka możesz zrobić jest przygotowanie się na możliwość zmodyfikowania swej decyzji jeśli tylko to wydawać się będzie dobrym pomysłem. Wracając do morskiej analogii, możesz rozpocząć swój wojaż pod pełnymi żaglami, lecz gdy pogoda się zmienia, mądrze będzie zmienić ustawienie żagli

Trzecią rzeczą, jaka możesz zrobić jest powiększanie własnej wiedzy i umiejętności, na ile to możliwe lecz bez oczekiwania by być super mądrym lub doskonałym. W momencie, gdy wiesz już wszystko, co można oraz posiadasz wszelkie umiejętności zapobiegające powstawaniu pomyłek jakikolwiek powód podejmowania decyzji całkowicie zniknie.

Czwarta rzecz, prawdopodobnie najważniejsza, jaką możesz zrobić pojawia się po podjęciu decyzji. Jest to utrzymywanie umysłu na tym, co chcesz a nie na tym, czego nie chcesz. Zaryzykowałbym twierdzenie, że ze wszystkich rzeczy, nad którymi mamy jakąś kontrolę ( w rzeczywistości jest ich kilka ), ta ma największy wpływ na to, jak dobrze sprawy się toczą. Decyzja wypłynięcia pojawia się w chwili. Po tym następuje żeglowanie, a to odgrywa zdecydowanie większą rolę w szczęśliwym lub też nie zakończeniu podróży. Koncentruj swą uwagę na celu, mniej zajmuj się tym, co jest na drodze. Jeśli nie można tego zrobić, kieruj swój umysł na rozwiązania a nie na możliwe problemy. Pamiętaj, to nie mapa zaprowadzi cię do obranego celu; zrobi to twoje działanie po jej przeczytaniu.

opr.czeslaw j. mr.all

strona główna | Huna Kahilii