PRZYJACIELSKA ODMIANA MIŁOŚCI

Srege Kahili King

"Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich." Te słowa Jezusa z Ewangelii św. Jana stały się tak oczywiste, że jest łatwo zgubić sens zawarty w tym stwierdzeniu. W kontekście mówi się, że nie istnieje ważniejsza odmiana miłości niż przyjaźń. Nie miłość braterska, siostrzana, rodzicielska, altruistyczna, poświęcenia. Przyjaźń jest ponad nimi. Pozostała część rozdziału zawiera równie ważne i powiązane zdania, które rzadko są cytowane. Oto całość: "Takie jest przykazanie moje, abyście się wzajemnie miłowali, jak Ja was umiłowałem. Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich. Jesteście przyjaciółmi moimi [..] Już was nie nazywam sługami, bo sługa nie wie, co czyni pan jego; lecz nazwałem was przyjaciółmi, bo wszystko, co słyszałem od Ojca mojego, oznajmiłem wam." To jest związek równości, najwyższej formy miłości, jaką Jezus może zaoferować swoim uczniom. Warto zauważyć, że w innych przypadkach, Jezus wita się, nawet z Judaszem, jak z przyjacielem. Nigdy jak z Bratem lub Siostrą. Prawdę mówiąc, Księga Przysłów 17:17 mówi: "Przyjaciel kocha w każdym czasie, a bratem się staje w nieszczęściu." Oczywiście, gdy brat jest także przyjacielem, to zmienia się wszystko. Jest w Biblii kilka innych momentów godnych uwagi: Exodus 33:11 mówi: "I rozmawiał Pan z Mojżeszem twarzą w twarz, tak jak człowiek rozmawia ze swoim przyjacielem". W Liście św. Jakuba jest napisane, że Abraham był określony "Przyjacielem Boga". Jasnym jest, że to określenie zostało użyte w celu pokazania bardzo głębokiego rodzaju wzajemnej miłości.

W czasach nowożytnych badań psychologicznych nad szczęściem pokazano, że osiągają je ludzie z przynajmniej jednym bliskim związkiem i kręgiem wspierających przyjaciół. Dostrzegalną anomalią w tych badaniach było to, że zwolennicy opery mydlanej byli notowani wyżej w szczęściu niż przeciwnicy. Wnioskowano, iż zwolennicy traktowali aktorów jako swoich przyjaciół.

Przyjaciółmi nie muszą być ludzie. Inne badania pokazały, że ludzie traktujący zwierzęta jak przyjaciół mają skłonności nie tylko do bycia bardziej szczęśliwymi, ale i zdrowszymi.

Czy jest jakaś różnica pomiędzy przyjaźnią a miłością ? Pozornie nie. W wiekach średnich w Anglii słowo "przyjaciel" oznaczało "kochanka" i pochodzi od starogotyckiego wyrazu o znaczeniu "kochać". W każdym razie wskazuje na głębszą formę miłości, taką bez zobowiązań.

Hawajczycy mają wiele określeń na "przyjaciela" pokazujących zróżnicowane poziomy i typy przyjaźni. Na przykład: Hoaloha ( najdroższy kompan ) jest ogólnym określeniem przyjaciela. Makamaka ( twarz w twarz ) jest to przyjaciel, z którym dzielisz się swobodnie. Aikane ( prawdopodobnie: niezawodny ) jest bliskim przyjacielem tej samej płci. Pilialoha ( przyczepiona miłość ) jest romantycznym przyjacielem. A to jest wielki, godny wiary przyjaciel: 'au ko'i ( rękojeść siekiery ).

Ralph Waldo Emerson twierdzi: "Jedyną drogą do znalezienia przyjaciela jest stanie się nim". Lecz wielu ludzi ma problemy ze znalezieniem przyjaciół ponieważ nie wiedzą jak być przyjacielem.

Oto jest zestaw cech, o których warto pamiętać:

F = Freedom ( Wolność - zrezygnuj z kontroli )

R = Respect ( Poszanowanie - szanuj wasze różnice )

I = Interest ( Zainteresowanie - zainteresuj się zainteresowaniami twego przyjaciela )

E = Equality ( Równorzędność - traktuj przyjaciela jak równego )

N = Nurture ( Nauczanie - ucz się tego, co najlepsze w twym przyjacielu )

D = Devotion ( Oddanie - bądź lojalny i pomocny gdziekolwiek i tak długo jak możesz ).

Hawajczycy stworzyli z tego taką sztukę, że na koniec przytoczę powiedzenie opisujące doskonała przyjaźń:

Pili kau, pili ho'ilo - razem w czas suszy, razem w czas deszczu

Me ke aloha pumehana i ko'u kini hoaloha - z najlepszymi życzeniami dla wielu mych przyjaciół.

opr. czeslaw j. mr.all

strona główna | Huna Kahilii